welcome
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

Share | 
 

 Kratka biografija na makedonski

Go down 
АвторПорака
nin4e

nin4e

Број на мислења : 87
Join date : 2009-01-16

ПишувањеПредмет: Kratka biografija na makedonski   Пет Јан 16, 2009 7:31 pm

Аврил Рамона Лавињ (родена 27 септември 1984) е канадска поп пејачка/текстописец и актерка која е која е позната по нејзиниот панк персонал и имиџ. Иако нејзиното име е со Француско потекло, таа на зборува Француски и нејзиното презиме се изговара на англиски начин, повеке или помалку како Ла-виин ("La-veen") . Нејзиното име Аврил значи Април на Француски јазик. Нејзините родители се Џон и Џуди Лавињ, Аврил пораснала во Напан (Napanee); таму се вселила кога имала пер години. Таму таа пеела кантри музика и во црковниот хор и се научила да свири гитара. Таа била пронајдена од нејзиниот прв професионален менаџер, Cliff Fabri, додека си пеела во продавницата за книги Кингстон. За време на нејзиниот настап в Ленокс Комјунити Театарот, Аврил ја приметил Стив Мед, локален фолк пејач, кој ја покани неа да биде вокалистка на неговата песна Допри го небото (Touch The Sky) 1999 за неговиот албум Quinte Spirit. Инпресиониран, ја покани пак да биде вокалистка. На 16 години, таа потпиша договор со Кен Кронгард, the artists-and-repertoire (A&R) репрезентативецот од Arista Records, кој го поканил својот шеф, да ја слуша како пее во студио во Њу Јорк. Таа тогаш ја завршила работата на нејзиниот прв албум. 2002-2003 изгледа, прави обиди да ги поправи песните, Лавињ евентуално се пресели во Л.А, Калифорнија, и го поправи нејиниот албум со Клиф Магнес.

Let go (2001-2003)

Let go беше издаден на 4 Јуни 2002 година во САД, достигнувајќи 3 место на топ листите во Австралија, Канада и Велика Британија. Албумот се продаде во 13,197,000 копии низ светот. Беше прогласен за најпродаван албум на годината за пејачка.

Under my skin (2004-2006)

Under my skin беше издаден на 25 Мај 2004. Албумот достигна прво место во САД, Велика Британија, Германија, Јапонија, Австралија, Канада, Мексико, Аргентина, Шпанија, Ирска, Тајланд, Кореја и Хонк Конг. Албумот во првата недела од објавувањето се продаде во 380,000 копии во САД.

The best damn thing (2007)

The best damn thing е третиот албум на Аврил Лавињ издаден во Април 2007. Првиот сингл од овој албум е песната Girlfriend.

_________________

I always needed time on my own
I never thought I'd need you there when I cry
And the days feel like years when I'm alone
And the bed where you lie is made up on your side
When you walk away I count the steps that you take
Do you see how much I need you right now
[i]
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
TOXICAL-PRINCESS

TOXICAL-PRINCESS

Број на мислења : 146
Join date : 2009-01-16

ПишувањеПредмет: Re: Kratka biografija na makedonski   Пет Јан 16, 2009 7:40 pm

хе ама кратка ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
nin4e

nin4e

Број на мислења : 87
Join date : 2009-01-16

ПишувањеПредмет: Re: Kratka biografija na makedonski   Пет Јан 16, 2009 7:42 pm

па добро не е кратка ама не е целосна....па по тоа е кратка хахаха

_________________

I always needed time on my own
I never thought I'd need you there when I cry
And the days feel like years when I'm alone
And the bed where you lie is made up on your side
When you walk away I count the steps that you take
Do you see how much I need you right now
[i]
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
TOXICAL-PRINCESS

TOXICAL-PRINCESS

Број на мислења : 146
Join date : 2009-01-16

ПишувањеПредмет: Re: Kratka biografija na makedonski   Пет Јан 16, 2009 7:51 pm

аха .. а да не ја переведуваше ? ? Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
nin4e

nin4e

Број на мислења : 87
Join date : 2009-01-16

ПишувањеПредмет: Re: Kratka biografija na makedonski   Пет Јан 16, 2009 7:52 pm

не
на википедиа имаше и на макеоднски

_________________

I always needed time on my own
I never thought I'd need you there when I cry
And the days feel like years when I'm alone
And the bed where you lie is made up on your side
When you walk away I count the steps that you take
Do you see how much I need you right now
[i]
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
TOXICAL-PRINCESS

TOXICAL-PRINCESS

Број на мислења : 146
Join date : 2009-01-16

ПишувањеПредмет: Re: Kratka biografija na makedonski   Пет Јан 16, 2009 7:55 pm

аааааа епа суперрр
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
nin4e

nin4e

Број на мислења : 87
Join date : 2009-01-16

ПишувањеПредмет: Re: Kratka biografija na makedonski   Пет Јан 16, 2009 8:00 pm

да.....

_________________

I always needed time on my own
I never thought I'd need you there when I cry
And the days feel like years when I'm alone
And the bed where you lie is made up on your side
When you walk away I count the steps that you take
Do you see how much I need you right now
[i]
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
tei4ot
Admin
tei4ot

Број на мислења : 36
Join date : 2009-01-16

ПишувањеПредмет: Re: Kratka biografija na makedonski   Саб Јан 17, 2009 3:44 pm

preubav ee
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://avril-lavigne.forumakers.com
TOXICAL-PRINCESS

TOXICAL-PRINCESS

Број на мислења : 146
Join date : 2009-01-16

ПишувањеПредмет: Re: Kratka biografija na makedonski   Саб Јан 17, 2009 3:45 pm

со е преубаво??
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
tei4ot
Admin
tei4ot

Број на мислења : 36
Join date : 2009-01-16

ПишувањеПредмет: Re: Kratka biografija na makedonski   Нед Јан 18, 2009 10:04 am

preubava e biografijataa a i forumot
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://avril-lavigne.forumakers.com
TOXICAL-PRINCESS

TOXICAL-PRINCESS

Број на мислења : 146
Join date : 2009-01-16

ПишувањеПредмет: Re: Kratka biografija na makedonski   Нед Јан 18, 2009 10:08 am

hah lollzz
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
tei4ot
Admin
tei4ot

Број на мислења : 36
Join date : 2009-01-16

ПишувањеПредмет: Re: Kratka biografija na makedonski   Нед Јан 18, 2009 10:12 am

hh XD
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://avril-lavigne.forumakers.com
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Kratka biografija na makedonski   

Вратете се на почетокот Go down
 
Kratka biografija na makedonski
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
avril lavigne :: Avri Lavigne :: биографија-
Отиди до: